
Co to jest zapalenie kanalika łzowego i jakie są jego przyczyny?
Kanaliki łzowe (górny i dolny), znajdujące się w części przyśrodkowej powieki górnej i dolnej, stanowią pierwszy etap drogi odpływu łez z worka spojówkowego (jeziorka łzowego) do woreczka łzowego. Zapalenie kanalika łzowegojest to stan, w którym dochodzi do zamknięcia światła dolnego lub górnego kanalika łzowego w obrębie powieki, co powoduje zablokowanie przepływu łez do woreczka łzowego. Najczęściej przyczyną choroby jest stan zapalny wywołany przez grzyby. Do infekcji grzybiczych w drogach łzowych predysponuje nadużywanie miejscowo stosowanych leków okulistycznych z grupy antybiotyków i steroidów. Przewlekła antybiotykoterapia, niszcząc drobnoustroje flory fizjologicznej worka spojówkowego, powoduje powstanie „luki biologicznej”, która przy obniżonej miejscowej odporności w wyniku stosowania sterydów ułatwia rozwój grzybów. Infekcja kanalików łzowych jest najczęściej wywołana przez grzyby: Candida, Aspergillus, Nocardia oraz promieniowca promienicy (łac. Actinomyces israeli), rzadziej przez inne bakterie lub wirusy. Zapalenie kanalika łzowego to dość rzadka choroba, częściej występująca wśród osób pracujących w warunkach zapylenia, kurzu, rolników, ogrodników, pracowników budowlanych.
Jakie są objawy zapalenie kanalika łzowego?
Schorzenie jest rzadkie, aczkolwiek niezwykle uciążliwe. Podejrzenie choroby nasuwają objawy takie jak: świąd, kłucie, uczucie ciała obcego w okolicy kąta wewnętrznego oka, obrzęk, zaczerwienienie, palpacyjna tkliwość okolicy kanalika oraz jego poszerzenie, które często imituje gradówkę, przewlekłe zapalenie spojówek, zwykle ograniczone jedynie do kąta wewnętrznego, obrzęk brodawki łzowej, poszerzony, ziejący punkt łzowy, uporczywe łzawienie przy zachowanej zazwyczaj biernej drożności dróg łzowych, patologiczna śluzowo-ropna wydzielina wydostającą się przy ucisku ze światła kanalika oraz obecność wyczuwalnych palpacyjnie patologicznych złogów w rzucie kanalika. Choroba zwykle jest jednostronna i rzadko atakuje oba kanaliki łzowe jednocześnie. Kanalik łzowy dolny zajęty jest procesem chorobowym 10 krotnie częściej.
Jak leczy się zapalenia kanalika łzowego? Co to jest kanalikulotomia?
W większości przypadków, zwłaszcza u Pacjentów z obecnością złogów w kanalikach jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg operacyjny polegający na otwarciu chorobowo zmienionego kanalika łzowego, a następnie opróżnieniu go z zalegających tam mas patologicznych. Kolejne etapy to płukanie oraz intubacja kanalika łzowego silikonową sondą Masterka oraz zamknięcie rany pojedynczymi szwami wchłanialnymi. Zastosowanie tej prostej procedury chirurgicznej w rękach wprawnego operatora pozwala w ciągu kilkunastu minut uwolnić pacjenta od dolegliwości, z którymi niejednokrotnie borykał się od wielu miesięcy lub nawet lat.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.